O tym, dlaczego przy stadzie nie chodzą psy myśliwskie.

 

Pytał kiedyś turysta bacy:

- Baco, a ten wasz pies to czemu nie jest myśliwski? Ja bym takiego postawił przy stadzie.

Baca podrapał się za uchem i odpowiedział:

- Kie w przedskolu posadzis zołnierza z karabinem i to wom sie Panocku udo bardzij jako miło pani, to przysom Wom, ze jo tyz mojigo podhalana i łowcarka wymieniem na psa myśliwskigo! Hej!

*  *  *

Moje propozycje do rozważania dzisiejszego fragmentu z Ewangelii:

Na pierwszy rzut oka te dwie rzeczywistości miłość i przykazanie- nijak nie idą w parze: bo miłość, taka prawdziwa i szczera, musi być z wolności - a przykazania przecież wolność... odbierają.

Ale przy bliższym rzucie oka - po przyglądnięciu się, widać jasno, o co chodzi Jezusowi i jakie to jest proste: jeśli miłość stanie się przykazaniem - to wolność wcale nie będzie najważniejsza w tej hierarchii!

A najlepsze jest to, że Jezus nie tylko tego uczy, ale i sam to praktykuje! On żyje miłością do Ojca - i dlatego miłość kieruje Jego myślami, słowami i czynami.
I o to Jezus mnie, Ciebie prosi: niech miłość kieruje tym, co myślę, mówię i jak się zachowuję! Amen!

© ks. Wojciech Pal

*  *  *

Dzisiaj  rozważamy fragment z Ewangelii według św. Jana [J 15, 9-17]:

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Trwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości.

To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna. To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.

Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni jego pan, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego.

Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał – aby Ojciec dał wam wszystko, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali».

 

Ksiądz Wojciech Pal - góralMoja gwara jest raczej intuicyjna. Raczej ze słyszenia, z dzieciństwa - niż ze słowników i opowiastek. Raczej beskidzka - niż podhalańska.

Podziel się:
Więcej…

Liczba odwiedzin:

© 2009-2024 by GPIUTMD

Na górę strony