GODKA GÓROLSKA przeniesiona do archiwum prywatnego celem ochrony praw autorskich i późniejszego druku.

 

 

Moje propozycje do rozważania dzisiejszego fragmentu z Ewangelii:

 

Pytanie to (za kogo uważają Mnie tłumy?) pada w ciekawych okolicznościach i odniesieniu. Jezus pyta o opinie tłumu pod Cezareą – w miejscu skrzyżowania wielu ludzi, myśli i koncepcji. Ale przede wszystkim Jezus pyta: a wy za kogo Mnie uważacie? Moim zdaniem Jezus pyta: co jest w Waszym sercu? Jakie koncepcje, myśli i na temat Jezusa i inne.

Wydaje mi się, że warto to odnieść tak po prostu do wymiaru tej sceny. Przecież to jest rozmowa Jezusa z uczniami. A czym innym jest modlitwa – jeśli nie rozmową z Jezusem?

Dlatego warto popatrzeć, że w każdej naszej modlitwie Pan Jezus chce ją oczyszczać. I dlatego pyta nas: jakie są w twojej głowie myśli, koncepcje? Jakie uczucia panują w Twoim sercu. Co Ci przesłania obraz Boga?

 

© ks. Wojciech Pal 

 

* * *

 

Dzisiaj rozważamy fragment z Ewangelii według św. Łukasza [Łk 9, 18-24]:

 

Gdy Jezus modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: «Za kogo uważają Mnie tłumy?»

Oni odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela; inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał».

Zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?»

Piotr odpowiedział: «Za Mesjasza Bożego».

Wtedy surowo im przykazał i napominał ich, żeby nikomu o tym nie mówili. I dodał: «Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie».

Potem mówił do wszystkich: «Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa».

Podziel się:
Podziel się:

Ksiądz Wojciech Pal - góral



Moja gwara jest raczej intuicyjna. Raczej ze słyszenia, z dzieciństwa - niż ze słowników i opowiastek. Raczej beskidzka - niż podhalańska.

Podziel się:
Więcej…

Liczba odwiedzin:

© 2009-2024 by GPIUTMD

Na górę strony