GODKA GÓROLSKA przeniesiona do archiwum prywatnego celem ochrony praw autorskich i późniejszego druku.

 

Moje propozycje do rozważania dzisiejszego fragmentu z Ewangelii:

 

W tym fragmencie uderzające są słowa „Nauczycielu, powiedz, żeby…”. To tak, jakby się chciało „użyć” Jezusa jako argumentu, jako jakiejś przewagi. Mieć Jezusa w swoim arsenale…

Nieraz nawet, kiedy człowiek ma już wszystko i świetnie mu się układa – dla jakiejś pewności jeszcze Jezusa sobie „zaklepie” albo „zakontraktuje” do pomocy. Aby mieć totalną gwarancję spokoju – prawie takiego świętego spokoju, ale już tutaj, na ziemi. Dlatego taką chciwość można nawet nazwać świecką religią – w której fundamentem jest pieniądz.

Dzisiejszy fragment Ewangelii leczy nasz obraz Jezusa. Czy Jezus jest dla mnie tajną bronią?, koronnym argumentem?, dżinem w butelce?, znachorem?, prywatnym magikiem?, ochroniarzem?, przyjacielem do wypłakania się w ramię?

Czy Jezus jest dla mnie którymś z powyższych? Czy jest moim Bogiem?

 © ks. Wojciech Pal

 

* * *

 

Dzisiaj rozważamy fragment z Ewangelii według św. Łukasza [Łk 12, 13-21]:

 

   Ktoś z tłumu rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem». Lecz On mu odpowiedział: «Człowieku, któż Mnie ustanowił nad wami sędzią albo rozjemcą?» Powiedział też do nich: «Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, to życie jego nie zależy od jego mienia».

   I opowiedział im przypowieść: «Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał w sobie: „Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów”. I rzekł: „Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe moje zboże i dobra. I powiem sobie: Masz wielkie dobra, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj!” Lecz Bóg rzekł do niego: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, co przygotowałeś?”

   Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty u Boga». 

Podziel się:
Podziel się:

Ksiądz Wojciech Pal - góral



Moja gwara jest raczej intuicyjna. Raczej ze słyszenia, z dzieciństwa - niż ze słowników i opowiastek. Raczej beskidzka - niż podhalańska.

Podziel się:
Więcej…

Liczba odwiedzin:

© 2009-2024 by GPIUTMD

Na górę strony