GODKA GÓROLSKA przeniesiona do archiwum prywatnego celem ochrony praw autorskich i późniejszego druku.

 

Moje propozycje do rozważania dzisiejszego fragmentu z Ewangelii:

           

A gdyby tak… legitymacja?

Legitymacja szkolna, studencka. Jeśli ją masz – to znaczy, że uczęszczasz do szkoły, na studia. Zdobywasz wiedzę. Masz nauczycieli, książki. Podobnie z Duchem Świętym. On daje Ci możliwość do wysiedzenia na lekcjach u Jezusa, słuchania Go z zapartym tchem. Bycie na lekcji nie jest łatwe. Bycie uczniem Jezusa wcale nie jest łatwe. Dzięki darom Ducha Świętego – łatwiejsze!

Legitymacja członkowska. Dzięki niej możesz wejść tam, gdzie inni nie mogą. Spotkać się z innymi członkami klubu, stowarzyszenia. Podobnie jest Duchem Świętym. Dzięki Niemu masz siłę do tego, aby zgromadzić się we dwóch lub trzech w Kościół. A to nie jest łatwe. Dużo łatwiej przecież w spokojnym, własnym mieszkaniu uczestniczyć we Mszy przez transmisję, niż być obok ludzi, którzy po ludzku mogą nas irytować, czy przeszkadzać w modlitwie. Prawda?

Legitymacja uwierzytelniająca. Dzięki niej możesz się wylegitymować. Pokazujesz ją – i ktoś wie, że masz władzę, że jesteś przedstawicielem organizacji, że kogoś reprezentujesz. Tak samo jest z Duchem Świętym. Dzięki Niemu masz moc – aby pójść tak, jak apostołowie. A zatem pytanie: kiedy ostatnio wylegitymowałeś się przed kimś? Kiedy powiedziałeś coś o wierze? Kiedyś dałeś świadectwo – znakiem krzyża przed jedzeniem, przyklęknięciem przed Najświętszym Sakramentem, aplikacją z Pismem Świętym na smartfonie?

Spróbuj! Wylegitymuj się swoją wiarą! 

© ks. Wojciech Pal

*  *  *

 

Dzisiaj  rozważamy fragment z Ewangelii według św. Jana [J 20, 19 – 23]:

           

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.

A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane».

 

Ksiądz Wojciech Pal - góralMoja gwara jest raczej intuicyjna. Raczej ze słyszenia, z dzieciństwa - niż ze słowników i opowiastek. Raczej beskidzka - niż podhalańska.

Podziel się:
Więcej…

Liczba odwiedzin:

© 2009-2024 by GPIUTMD

Na górę strony