GODKA GÓROLSKA przeniesiona do archiwum prywatnego celem ochrony praw autorskich i późniejszego druku.

 

Moje propozycje do rozważania dzisiejszego fragmentu z Ewangelii:

           

Trzy myśli:

  1. Jezus ma swoją misję: On jest posłany do Izraela. Dopiero Apostołowie zostaną posłani na cały świat. Jezus tymczasem realizuje to, co obiecał Bóg w Starym Przymierzu: że Mesjasz przyjdzie do Narodu Wybranego.

Dla nas to ważna wskazówka: mamy sprawdzać, jakie są nasze priorytety – aby nie „rozmieniać się na drobne”. Zwłaszcza w życiu duchowym!

 

  1. Jezus mocno traktuje kobietę – choć w logice ówczesnego prawa i tradycji religijnej. Tak, jakby mówił: „nie masz prawa o to prosić”.

Dla nas to równie mocna lekcja! Aby w modlitwie zadawać sobie pytanie: czy mam prawo o to prosić, czy to tylko moje „widzi-mi-się”?

 

  1. I w końcu najważniejsza sprawa! Bo wydawało by się, iż Jezus zachęca do pytania: „czy wierzysz, że Jezus może to uczynić?”.

A tymczasem jest ważniejsze i uprzednie pytanie. Zatem zanim poprosisz zapytaj: czy wierzysz w Jezusa, który może ci to uczynić?

 

© ks. Wojciech Pal

*  *  *

 

Dzisiaj  rozważamy fragment z Ewangelii według św. Mateusza [Mt 15, 21-28]:

           

Jezus podążył w okolice Tyru i Sydonu. A oto kobieta kananejska, wyszedłszy z tamtych stron, wołała: «Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko nękana przez złego ducha». Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem.

Na to podeszli Jego uczniowie i prosili Go: «Odpraw ją, bo krzyczy za nami».

Lecz On odpowiedział: «Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela».

A ona przyszła, padła Mu do nóg i prosiła: «Panie, dopomóż mi».

On jednak odparł: «Niedobrze jest zabierać chleb dzieciom, a rzucać szczeniętom».

A ona odrzekła: «Tak, Panie, lecz i szczenięta jedzą okruchy, które spadają ze stołu ich panów».

Wtedy Jezus jej odpowiedział: «O niewiasto, wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak pragniesz!» Od tej chwili jej córka była zdrowa.

 

Ksiądz Wojciech Pal - góral



Moja gwara jest raczej intuicyjna. Raczej ze słyszenia, z dzieciństwa - niż ze słowników i opowiastek. Raczej beskidzka - niż podhalańska.

Podziel się:
Więcej…

Liczba odwiedzin:

© 2009-2024 by GPIUTMD

Na górę strony