KAZANIE:                 

 

                 HISTORYJKA GÓRALSKA:

 

GODKA GÓROLSKA przeniesiona do archiwum prywatnego celem ochrony praw autorskich i późniejszego druku.

 

*  *  *

 

Moje propozycje do rozważania dzisiejszego fragmentu z Ewangelii:

 

            Pan Jezus rodzi się w czasie… okupacji. Ziemia Izraela jest pod panowaniem Imperium Rzymskiego. Asterix i Obelix obijali tych „paskudnych Rzymian”, gdyż mieli magiczny napój przyszykowany przez wioskowego druida. A co ma Jezus? Czy On walczy z okupantem? Nie!

            Jezus nie przychodzi, aby walczyć. Ani Mu się śni bawić się w wojnę czy inną partyzantkę! Jezus nie przychodzi zasiać nienawiści w sercach, wrogości w słowach, ani przemocy w czynach!

***

            Jakieś dwa miesiące temu przeczytałem w „internetach”, że najważniejszą wartością jest wolność. Myślę że to nieprawda!

Gdyby wolność była najważniejsza, to rodzice mogliby powiedzieć: wolno nam bić dzieci! Gdyby to wolność była najważniejsza, to mąż czy żona mogliby powiedzieć: wolno mi zdradzać współmałżonka. Gdyby wolność była najważniejsza, ojciec mógłby powiedzieć: wolno mi przepić wypłatę! Matka mogłaby powiedzieć: wolno mi wydać 500+ na wróżkę i horoskopy! Dzieci mogłyby powiedzieć: mogę kraść zamiast się uczyć.

Wolność jest ważna. Ale wolność – jak się okazuje – niszczy! Jedyną wartością, która naprawdę buduje i tworzy jest miłość! Najważniejszą wartością jest zatem miłość!

***

W sercu chrześcijanina nie może być miejsca na nienawiść! Nasze serce ma być jak grota w Betlejem – wypełnione miłością i pokojem! Serce chrześcijanina to nie forteca kryjąca urazę, żaden bunkier wrogości, okopy złości, poczucia krzywdy czy nienawiści! Jeśli jesteś chrześcijaninem naprawdę, to w Twoim sercu nie może być miejsca na nienawiść!

 

© ks. Wojciech Pal

*  *  *

 

      Dzisiaj  rozważamy fragment z Ewangelii według św. Jana [J 1, 1-18]:

 

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało.

W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła.

Pojawił się człowiek posłany przez Boga, Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz został posłany, aby zaświadczyć o światłości.

Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi.

Na świecie było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego – którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili.

A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy.

Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: «Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie».

Z Jego pełności wszyscy otrzymaliśmy – łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało dane za pośrednictwem Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa.

Boga nikt nigdy nie widział; ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył.

 

Ksiądz Wojciech Pal - góralMoja gwara jest raczej intuicyjna. Raczej ze słyszenia, z dzieciństwa - niż ze słowników i opowiastek. Raczej beskidzka - niż podhalańska.

Podziel się:
Więcej…

Liczba odwiedzin:

© 2009-2024 by GPIUTMD

Na górę strony