GODKA GÓROLSKA przeniesiona do archiwum prywatnego celem ochrony praw autorskich i późniejszego druku.

 *  *  *

 Moje propozycje do rozważania dzisiejszego fragmentu z Ewangelii:

 

W poprzednią niedzielę Jezus pokazywał, że nauka Jego Ewangelii nie jest czczą teorią. Dzisiaj jakby dodaje: moja nauka ma moc.  Co to znaczy?

Warto zacząć od zobaczenia, co się dzieje w tej scenie: żeby dobrze zrozumieć wyrzucenie złego ducha. Jezus wyrzuca, ale… nie używa przemocy! Jezus – Wcielony Bóg przywraca porządek. To diabeł wprowadza pokusę do zła. To diabeł niszczy przemocą porządek dobra. Działanie złego ducha ma na celu siłowe, przemocowe zmienienie człowieka i świata na zły.

Jezus, który przychodzi i naucza – ma moc! Jego moc jest po to, aby usunąć zło. Jezus nie opowiada. Jezus nie daje wykładu. Jezus wprowadza dobro! Słuchanie Ewangelii – to zadawanie sobie pytania: gdzie ja potrzebuję, aby Jezus udzielił mi swojej mocy? Gdzie zostało zniszczone dobro w moim życiu? albo: gdzie jeszcze tego dobra nie ma – a dobrze by było, żebym się go nauczył? Bo zło nie tylko niszczy – ale i nie pozwala się pojawić. Pokusa nie tylko skłania nas do wybierania zła – ale także, do nie-wybierania dobra!

Dlatego potrzebujemy mocy od Jezusa: do unikania zła – i wybierania dobra!

 

© ks. Wojciech Pal

*  *  *

 

Dzisiaj  rozważamy fragment z Ewangelii według św. Marka [Mk 1,21-28]:

 

W mieście Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką; uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie.
Był właśnie w synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: „Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży”.
Lecz Jezus rozkazał mu surowo: „Milcz i wyjdź z niego”. Wtedy duch nieczysty zaczął go targać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego.

A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: „Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są mu posłuszne”. I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.

Ksiądz Wojciech Pal - góralMoja gwara jest raczej intuicyjna. Raczej ze słyszenia, z dzieciństwa - niż ze słowników i opowiastek. Raczej beskidzka - niż podhalańska.

Podziel się:
Więcej…

Liczba odwiedzin:

© 2009-2023 by GPIUTMD

Na górę strony