Zapraszam do posłuchania tutaj: https://anchor.fm/wojciech-pal

 Oraz tutaj:  

GODKA GÓROLSKA przeniesiona do archiwum prywatnego celem ochrony praw autorskich i późniejszego druku.

 *  *  *

 Moje propozycje do rozważania dzisiejszego fragmentu z Ewangelii:

 

Możesz być gałązką (latoroślą) jaką chcesz. Możesz sam zapuścić korzenie gdzie tylko chcesz. Ale nie wydasz owoców… Tak sobie myślę: nawet, gdy będziesz wszczepioną gałązką, możesz rosnąć w dół – a nie w stronę światła… możesz nie rozwijać liści na wiosnę – ale na jesień… Być na przekór, przeciw, szkodzić. Ale pień nadal w Ciebie tłoczy soki – inwestuje w Ciebie. To jest właśnie miłość miłosierna.

Jako chrześcijanin – owoce wydasz tylko wtedy, gdy jesteś związany z Chrystusem!

Chrystus nie chce zabrać Ci wolności. Chrystus – jak winny krzew latoroślom – chce Ci dać życiodajne soki. Ojciec – jak rolnik – układa pędy, gałązki tak, aby rosły i owocowały jak najlepiej i najpiękniej. Rośnij! Bądź piękny! Owocuj!

 © ks. Wojciech Pal

*  *  *

 Dzisiaj  rozważamy fragment z Ewangelii według św. Jana [J 15,18]:

 Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który go uprawia. Każdą latorośl, która nie przynosi we Mnie owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – jeśli nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie.

Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto nie trwa we Mnie, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. Potem ją zbierają i wrzucają w ogień, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, to proście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami».

 

Ksiądz Wojciech Pal - góralMoja gwara jest raczej intuicyjna. Raczej ze słyszenia, z dzieciństwa - niż ze słowników i opowiastek. Raczej beskidzka - niż podhalańska.

Podziel się:
Więcej…

Liczba odwiedzin:

© 2009-2024 by GPIUTMD

Na górę strony