Zapraszam do posłuchania tutaj: https://anchor.fm/wojciech-pal

 Oraz tutaj:  

Jak się góral proboszczowi żalił.

 

            Przyszedł kiedyś zapłakany góral. do proboszcza i beczy:

- Jegomościu! Żona mnie łostawiła, koledzy tyz. Ino gorzołka sie mnie trzymo… Co jo mom robij?!

            Proboszcz zabrał go do kościoła i mówi:

- Klynkoj, siadoj, jako wolis. I pytej sie swojigo Boga, a nie mnie! Bo jo Ci mogem zmienij myślenie. Nale ino Pon Bócek Ci moze zmienij serce!

 

*  *  *

 

Moje propozycje do rozważania dzisiejszego fragmentu z Ewangelii:

 

Uderza mnie w tym fragmencie pewne zestawienie. Z jednej strony: został wzięty, opuścił, pozostawił. Z drugiej: współdziałał z nimi, potwierdzał naukę.

Jezus jest obecny. Ale to nadzwyczajna obecność. Kiedy kończysz szkołę, gdy opuszczasz nauczyciela, kiedy kończysz nauki u mistrza – idziesz dalej sam. Po czasie przebywania z nauczycielem, mistrzem, już nie masz go obok siebie, nie możesz się poradzić, nie wskaże Ci palcem, nie podpowie. Jesteś sam – ty, twoje umiejętności, to czego się od mistrza nauczyłeś i co podpatrzyłeś.

A z Jezusem jest inaczej. To On potwierdza naukę. Dlaczego? Uczeń sam może polubić przedmiot, który mu wykłada nauczyciel. Apostołowie nie przekazują jednak wiedzy. Oni przekazują wiarę. Czyli co?

Czyli podprowadzają do relacji z Jezusem. Otwierają serca ludzi – aby mógł przyjść do nich Jezus. Pokazują własne serca, umysły i dusze: to, w jaki sposób (współ)działa w nich ten Jezus, którego głoszą. Ten, z którym współdziałają.

Coś mi mówi, że największymi znakami, którymi Jezus potwierdza naukę Ewangelii (którą przez wieki głoszą Apostołowie) nie są tylko cuda: uzdrowienia, uwolnienia, wypędzenia itp. Tymi znakami są te wydarzenia, które Jezus czyni w sercach ludzi: nawrócenia, miłosierdzie, przebaczenie, radość, zaufanie, siła mimo męczeństwa, świętość i wiele innych.

Pozwalaj Jezusowi, żeby działał w Twoim sercu! I nie patrz za Nim w górę – ale szukaj Go obok siebie!

© ks. Wojciech Pal

*  *  *

 

Dzisiaj  rozważamy fragment z Ewangelii według św. Marka [Mk 16,15-20]:

 

Jezus, ukazawszy się Jedenastu, powiedział do nich:

«Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. Te zaś znaki towarzyszyć będą tym, którzy uwierzą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, a ci odzyskają zdrowie».

Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga. Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan współdziałał z nimi i potwierdzał naukę znakami, które jej towarzyszyły.

Ksiądz Wojciech Pal - góralMoja gwara jest raczej intuicyjna. Raczej ze słyszenia, z dzieciństwa - niż ze słowników i opowiastek. Raczej beskidzka - niż podhalańska.

Podziel się:
Więcej…

Liczba odwiedzin:

© 2009-2024 by GPIUTMD

Na górę strony