Zapraszam do posłuchania tutaj: https://anchor.fm/wojciech-pal

 Oraz tutaj:  

Jak dwaj górale pofilozofowali.

 

            Żyli we wsi dwaj górale-myndrole. Właduś i Franuś.  

            Kiesik spotkali się na drodze. Takim ich dialog filozoficzny usłyszał:

- Zdaje mi się, Właduś, ześ jes cosik znerwowany jabo zlankorzony.

- No to, niek Ci się dalij zdaje, Franuś.

            I poszli, każdy w swoją stronę…

 

Prowde godoł, Jegomość Tischner: filozofijo urodziła sie w górak! Hej!

[A zlankorzony sie łoznaco: smutny]

 *  *  *

 Moje propozycje do rozważania dzisiejszego fragmentu z Ewangelii:

 W dzisiejszej globalnej wiosce – jako Apostoł Jezusa Chrystusa – spotykasz się z wieloma opiniami na temat tego, kim jest Jezus. Nasłuchasz się, że jest mistrzem mistyfikacji i socjotechnik, kłamcą, jednym z proroków, genialnym nauczycielem, cudotwórcą, założycielem grupy religijnej, twórcą Kościoła, Mistrzem, Przyjacielem, Mesjaszem, Panem i Zbawcą, Synem Bożym.

A dla Ciebie? Kim jest Jezus?

Żebyś to umiał określić – musisz z Nim trochę pobyć na osobności. Pomyśleć – co sam o Nim sądzisz, za kogo Go uważasz. A potem posłuchać Jego – żeby (jak Piotr) odkryć, czy masz jakąś swoją wizję Jezusa?

Jest tylko jeden poprawny obraz Jezusa, tylko jedno słuszne rozumienie tego, Kim On jest i po co przyszedł. Takie rozumienie – jakie ma On. Dlatego nie pytaj: jak widzisz Jezusa, jak Go rozumiesz. Pytaj: jak Jezus widzi siebie i Ciebie…

© ks. Wojciech Pal

*  *  *

 Dzisiaj  rozważamy fragment z Ewangelii według św. Marka [Mk 8, 27-35]:

 Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W drodze pytał uczniów: «Za kogo uważają Mnie ludzie?»

Oni Mu odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków».

On ich zapytał: «A wy za kogo Mnie uważacie?»

Odpowiedział Mu Piotr: «Ty jesteś Mesjasz». Wtedy surowo im przykazał, żeby nikomu o Nim nie mówili.

I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy wiele musi wycierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że zostanie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie. A mówił zupełnie otwarcie te słowa.

Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać. Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: «Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku».

Potem przywołał do siebie tłum razem ze swoimi uczniami i rzekł im: «Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je».

Ksiądz Wojciech Pal - góral

 

Moja gwara jest raczej intuicyjna. Raczej ze słyszenia, z dzieciństwa - niż ze słowników i opowiastek. Raczej beskidzka - niż podhalańska.

Podziel się:
Więcej…

Liczba odwiedzin:

© 2009-2021 by GPIUTMD

Na górę strony