Zapraszam do posłuchania tutaj: https://anchor.fm/wojciech-pal

 Oraz tutaj:  

Jak baca psa szkolił.

             Szkolił raz baca nowego owczarka. Przyglądał się temu juhas. Po paru dniach przyszedł do bacy i mówi zniesmaczony:

- Cymu Wy, baco, się śnim bawicie? Przeca Wy go musicie wyskolij, musicie byj groźni, hejakać na niego, coby sie Wos słuchoł, a Wom się na zabawe zebrało!

- Tako Ty to widzis. A mnie się zdaje – odparł baca – ze nauke i zabawe trza umiejyntnie połuncyć. Inocyl jabo jedno zmierznie, jabo za drugim bydzie sie ckniło. Hej!

 *  *  *

 Moje propozycje do rozważania dzisiejszego fragmentu z Ewangelii:

 To jest ciekawe: z jednej strony ludzie rozmawiają z Jezusem o sprawach dorosłych: tym, że trudno jest przestrzegać przykazań – i mówią, że czasami zachowują się, jak dzieci: narzekając, że nie umieją i się burmuszą na Boga. A z drugiej strony nie dostrzegają, że właśnie w postawie dziecka jest odpowiedź…

Dziecka, które próbuje, dziecka, które się stara, dziecka, które ufa swojemu rodzicowi czy nauczycielowi – i pozwala się prowadzić. Takie dziecko pójdzie z rodzicem za rękę w najciemniejszy las, żeby tylko dojść do celu. Wejdzie za trenerem w największe błoto, żeby tylko się pobawić.

Tak warto wchodzić w przestrzeganie przykazań – jak dziecko, a nie dorosły!

 © ks. Wojciech Pal

*  *  *

 Dzisiaj  rozważamy fragment z Ewangelii według św. Marka [Mk 10, 2-16]:

 Faryzeusze przystąpili do Jezusa, a chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę.

Odpowiadając, zapytał ich: «Co wam przykazał Mojżesz?»

Oni rzekli: «Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić».

Wówczas Jezus rzekł do nich: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co więc Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela».

W domu uczniowie raz jeszcze pytali Go o to. Powiedział im: «Kto oddala swoją żonę, a bierze inną, popełnia względem niej cudzołóstwo. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo».

Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego.

A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego».

I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je.

Ksiądz Wojciech Pal - góral

 

Moja gwara jest raczej intuicyjna. Raczej ze słyszenia, z dzieciństwa - niż ze słowników i opowiastek. Raczej beskidzka - niż podhalańska.

Podziel się:
Więcej…

Liczba odwiedzin:

© 2009-2021 by GPIUTMD

Na górę strony