Zapraszam do posłuchania tutaj: https://anchor.fm/wojciech-pal

 Oraz tutaj:  

 

Co trzeba mieć, żeby zostać bacą.

 

Pytali raz juhasi:

- Baco, kiela rzeczy trza miej, coby być dobrym bacom?

- Ino jednom: robić tom samiućkom robote, co inksi.

 *  *  *

 Moje propozycje do rozważania dzisiejszego fragmentu z Ewangelii:

 Pan Jezus wywraca wszystko do góry nogami.

Mieć władzę – to cel wielu. Władza, wpływy, wsparcie, poparcie i szerokie plecy wielu ludziom dają bezpieczeństwo.

A Jezus mówi: chrześcijanin to nie ten, kto ma władzę. Chrześcijanin ma mieć w sercu miłosierdzie. Bez miłosierdzia nie zauważysz tego, kto potrzebuje. Będziesz widział tylko tych, którzy są Ci przydatni, mogą się odwdzięczyć, z którymi warto się znać.

Miłosierdzie pochyla się nad tym, który w zamian nic Ci nie załatwi, od którego nieraz nie dostaniesz nic – albo samo tylko „dziękuję”.

Jezus stawia wybór: albo będziesz innymi rządził, albo im służył. A nawet – jeśli rządzisz innymi – to im służ.

© ks. Wojciech Pal

*  *  *

 Dzisiaj  rozważamy fragment z Ewangelii według św. Marka [Mk 10, 35-45]:

 Jakub i Jan, synowie Zebedeusza, podeszli do Jezusa i rzekli: «Nauczycielu, pragniemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy».

On ich zapytał: «Co chcecie, żebym wam uczynił?»

Rzekli Mu: «Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie».

Jezus im odparł: «Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony?»

Odpowiedzieli Mu: «Możemy».

Lecz Jezus rzekł do nich: «Kielich, który Ja mam pić, wprawdzie pić będziecie; i chrzest, który Ja mam przyjąć, wy również przyjmiecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej lub lewej, ale dostanie się ono tym, dla których zostało przygotowane».

Gdy usłyszało to dziesięciu pozostałych, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich:

«Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu».

Ksiądz Wojciech Pal - góral

 

Moja gwara jest raczej intuicyjna. Raczej ze słyszenia, z dzieciństwa - niż ze słowników i opowiastek. Raczej beskidzka - niż podhalańska.

Podziel się:
Więcej…

Liczba odwiedzin:

© 2009-2021 by GPIUTMD

Na górę strony