Zapraszam do posłuchania tutaj: https://anchor.fm/wojciech-pal

 Oraz tutaj:  

 

Jak baca bacy się radził.

             Pytał kiedyś jeden baca drugiego:

- Jasiu, cymu Ci Twoi juhasi tako Cie sanują? Coś im zrobił, ze sie tako słuchajom? Pewnikiem bojom sie kary, co? Powiedzze mi, jakie Ty im kary dajes, bo moi sie mnie nie słuchajom!

- Niy! Moi sie mnie nie bojom.

- No to jakimze cudem Cie słuchajom, kie nie musom?

- Bo kcom.

*  *  *

 Moje propozycje do rozważania dzisiejszego fragmentu z Ewangelii:

 Z jednej strony: kiedy ludzie stawali przed królem, to unikali niewłaściwych słów, gestów, postaw. Pozorowali – żeby król nie odkrył prawdziwego oblicza, tego, co się myśli czy czuje. Grali role, zachowywali etykietę.

Z drugiej strony: ludzie chcieli mieć dobrego króla – takiego, który znałby swoich obywateli i podwładnych, znał i odpowiadał na ich problemy. Chciano mieć króla otwartego, budzącego zaufanie, żeby można było przyjść do niego z każdym problemem i sprawą licząc na niezawodną pomoc czy pocieszenie.

Tak samo z Jezusem. Można się Go bać – jako srogiego, karzącego Króla. Unikać szczerego kontaktu z Nim, przestrzegać Jego przykazań i iść za nim z przymusu, nieszczerze, ze strachu, żeby Go nie rozgniewać – bo mnie ukarze i nie pójdę do nieba…

Jezusowi chyba jednak zdecydowanie zależy na drugim sposobie traktowania Go…

 © ks. Wojciech Pal

*  *  *

 Dzisiaj  rozważamy fragment z Ewangelii według św. Jana [J 18, 33b-37]:

 

Piłat powiedział do Jezusa: «Czy Ty jesteś Królem żydowskim?»

Jezus odpowiedział: «Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?»

Piłat odparł: «Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Co uczyniłeś?»

Odpowiedział Jezus: «Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd».

Piłat zatem powiedział do Niego: «A więc jesteś królem?»

Odpowiedział Jezus: «Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu».

Ksiądz Wojciech Pal - góral

 

Moja gwara jest raczej intuicyjna. Raczej ze słyszenia, z dzieciństwa - niż ze słowników i opowiastek. Raczej beskidzka - niż podhalańska.

Podziel się:
Więcej…

Liczba odwiedzin:

© 2009-2022 by GPIUTMD

Na górę strony