Zapraszam do posłuchania tutaj: https://anchor.fm/wojciech-pal

 Oraz tutaj:  

Ło tym, ze pycha uszy zamyka.

            GODKA GÓROLSKA przeniesiona do archiwum prywatnego celem ochrony praw autorskich i późniejszego druku.

 *  *  *

 Moje propozycje do rozważania dzisiejszego fragmentu z Ewangelii:

 

Jezus mocno przestrzega przed porównywaniem się. Dlaczego? Bo zawsze znajdziesz kogoś gorszego, bardziej grzesznego, mniej dobrego – wystarczy tylko się rozglądnąć. Rozglądnąć i użyć minimalnej ilości szarych komórek. A im masz ich więcej – tym łatwiej ci samemu się oszukiwać.

Myślę, że Jezus przestrzega przed takim właśnie oszukiwaniem siebie samych. W naszym, często słyszanym stylu: on jest gorszy w pracy; ona bardziej plotkuje; ten się zachowuje jeszcze gorzej niż ja; tamta, to jest dopiero żmija; a mój kumpel, to jest dopiero gagatek!; znam kogoś, przy kim ja jestem jak anioł!; jakbyś ją widział obok mnie, to byś zauważył, że mam aureolkę nad głową! I tym podobne…

Pytanie tylko: co z tego, że uspokoisz wyrzuty sumienia? Co z tego, że zagłuszysz Jezusowe podpowiedzi? To jak ze sportowcem: jeśli sobie będzie wmawiać, że trener nie ma racji, bo wcale nie idzie mi tak źle – to zmarnuje wszystkie podpowiedzi.

Nie jest łatwo słuchać i korzystać z podpowiedzi trenera! Wielkość zawodnika poznaje się po tym, że jest pokorny – umie znaleźć mądrość w poradach trenera.

To nie jest łatwe! Dużo łatwiej jest rozglądać się i widzieć, że obok rosną bez-owocne drzewa – niż zastanawiać się, czy Jezus nie chodzi wokół mnie i nie „podkłada nawozu ostatniej szansy”.

Ale chyba o to chodzi Jezusowi: żeby z pokorą (a nie buntem, czy niezgodą) wsłuchiwać się w Boże podpowiedzi.

© ks. Wojciech Pal

*  *  *

 Dzisiaj  rozważamy fragment z Ewangelii według św. Łukasza [Łk 13, 1-9]:

 W tym czasie przyszli jacyś ludzie i donieśli Jezusowi o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar.

Jezus im odpowiedział: «Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, iż to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jeruzalem? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie».

I opowiedział im następującą przypowieść: «Pewien człowiek miał zasadzony w swojej winnicy figowiec; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. Rzekł więc do ogrodnika: „Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym figowcu, a nie znajduję. Wytnij go, po co jeszcze ziemię wyjaławia?”

Lecz on mu odpowiedział: „Panie, jeszcze na ten rok go pozostaw, aż okopię go i obłożę nawozem; i może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz go wyciąć”».

Ksiądz Wojciech Pal - góralMoja gwara jest raczej intuicyjna. Raczej ze słyszenia, z dzieciństwa - niż ze słowników i opowiastek. Raczej beskidzka - niż podhalańska.

Podziel się:
Więcej…

Liczba odwiedzin:

© 2009-2023 by GPIUTMD

Na górę strony