Zapraszam do posłuchania tutaj: https://anchor.fm/wojciech-pal

 Oraz tutaj:  

 

 

Jak wikary się ło rade pytoł.

 

            Pytał się raz młody wikary starego proboszcza: jak i o czym mówić kazania, żeby ludzie słuchali i przychodzili do kościoła. Ten mu odpowiedział dwoma zdaniami:

- Godoj ino ło Pon Bogu i ino do cłeka. A godoj ino to, coś nojpierw som z Pon Bóckiem przemodlił. Hej!

*  *  *

 Moje propozycje do rozważania dzisiejszego fragmentu z Ewangelii:

 Lubię czasami nazywać sobie Jan Chrzciciela jako ZAPOWIEDŹ. W zasadzie bowiem, Jan nic swojego nie tworzy – tylko zapowiada Jezusa. To też jest niezwykłe dla naszych czasów: zapowiedzi muszą być niesamowicie przykuwające uwagę i podane nam niemal pod nos – żeby zwróciły naszą uwagę.

Marketingowo: Jan rozgrywa to kiepsko (żeby nie powiedzieć fatalnie). Nie idzie do ludzi – ale siedzi na pustyni… Nie jest ładnie ubranym akwizytorem, ale obdartusem w skórach i o nieciekawej diecie!  A jednak ludzie do niego garną i to tłumami!

Dlaczego?

Bo On jest blisko Boga! I tyle Mu wystarczy.

 © ks. Wojciech Pal

*  *  *

 Dzisiaj  rozważamy fragment z Ewangelii według św. Mateusza [Mt 11, 2-11]:

 Gdy Jan usłyszał w więzieniu o czynach Chrystusa, posłał swoich uczniów z zapytaniem: «Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» Jezus im odpowiedział: «Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto nie zwątpi we Mnie».

Gdy oni odchodzili, Jezus zaczął mówić do tłumów o Janie: «Co wyszliście obejrzeć na pustyni? Trzcinę kołyszącą się na wietrze? Ale co wyszliście zobaczyć? Człowieka w miękkie szaty ubranego? Oto w domach królewskich są ci, którzy miękkie szaty noszą. Po co więc wyszliście? Zobaczyć proroka? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: „Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby przygotował Ci drogę”. Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on».

Ksiądz Wojciech Pal - góralMoja gwara jest raczej intuicyjna. Raczej ze słyszenia, z dzieciństwa - niż ze słowników i opowiastek. Raczej beskidzka - niż podhalańska.

Podziel się:
Więcej…

Liczba odwiedzin:

© 2009-2024 by GPIUTMD

Na górę strony