Zapraszam do posłuchania tutaj: https://anchor.fm/wojciech-pal

 Oraz tutaj:  

 

Ło godce przy skubaniu pierza.

 

            Siedziała przy skubaniu pierza ze swoimi kumami i sąsiadkami Józka kowalowa. I strasznie narzekała na Marynę spod psiorkowego lasa: i że to i tamto, i że jeszcze owamto! I że taka jest, śmaka i owaka!

Baby siedziały i słuchały, kiwały głowami i przytakiwały, albo myślami były gdzie indziej. Aż w końcu Hanka, pyskata od dziecka, ale i mądra nieprzeciętnie, rzuciła z uśmieszkiem do Józki:

- Józia! Jak Ty te Marynę musis znoć! Jo myślała, ze jo jom znom, boć to przeca moja kuzynka. Nale słysem, ze Ty jom znos lepij. Musi być, ze cynsto-gynsto do nij chodzis, hy?

- Jo u nij dwajścia roków nie była i śniom nie godom! – żachnęła się Józka.

- To skund jom tako znos i tela ło nij wies? – dopytywała Hanka.

- Bo to ludzie ło nij przeca godajom! – wytłumaczyła Józka.

- Nooo! – pokiwała główą Hanka. – Skoda jeno, ze godos ino z tymi, co Maryny tako jako i Ty nie lubiom. Kibyś z kim inksym pogodała, moze inocylbyś Maryne uwidziała. Hej!

 *  *  *

 Moje propozycje do rozważania dzisiejszego fragmentu z Ewangelii:

 Jan mówi o Jezusie. Taka ładna, przyjemna do przyglądnięcia się scenka. Taka urocza.

A gdyby tak wprowadzić trochę dynamizmu?

I poruszyć… siebie?

To wtedy wypadałoby zapytać: co Ty byś powiedział o Jezusie? Gdyby Ciebie ludzie zapytali – jakie dałbyś o Jezusie świadectwo?

Znasz Go? masz z Nim relację, kontakt? Rozmawiacie ze sobą? Kim On dla Ciebie jest? Jak Go traktujesz? Jak z Nim żyjesz?

© ks. Wojciech Pal

*  *  *

 Dzisiaj  rozważamy fragment z Ewangelii według św. Jana [J 1, 29-34]:

 Jan zobaczył podchodzącego ku niemu Jezusa i rzekł: «Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: „Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie”. Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi».

Jan dał takie świadectwo: «Ujrzałem Ducha, który zstępował z nieba jak gołębica i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: „Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego na Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym”.

Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym».

Ksiądz Wojciech Pal - góralMoja gwara jest raczej intuicyjna. Raczej ze słyszenia, z dzieciństwa - niż ze słowników i opowiastek. Raczej beskidzka - niż podhalańska.

Podziel się:
Więcej…

Liczba odwiedzin:

© 2009-2024 by GPIUTMD

Na górę strony