Zapraszam do posłuchania tutaj: https://anchor.fm/wojciech-pal

 Oraz tutaj:  

 

Jako gazda Michaś modlij się nie umioł.

 

            Pytał kiedyś gazda Michaś proboszcza:

- Jegomościu, jak mom się modlij do Pon Bócka, kie Un mnie nie słucho? Jani razu nie zrobił tego, ło co zek Go pytoł. Jaze mnie nerwy bierom. I nijako się nie mogem w kościele pomodlij, bo ino łó tyk nerwak myślem.

- To przestoń myślej, ba ło tym Pon Bóckowi powiedzze w końcu! Abo se na Niego pokrzykoj w kościele. Ino, cobyś mi tego nie robił, kie bydom inksi ludzie w kościele – bo jabo ik wystrasys, jabo po doktora dlo Ciebie polecom. – proboszcz pomyślał szybko i dodał – Jabo wiys co, mos tu kluce łod kościoła i idźze se haw tamok teroz i pokrzykoj.

 *  *  *

 Moje propozycje do rozważania dzisiejszego fragmentu z Ewangelii:

 Tak sobie patrzę na tę scenę w tym roku pod kątem tego dialogu, dwu-głosu: diabeł-Jezus.

Diabeł podsuwa pokusę i mówi najpierw zobacz, jesteś rozsądniejszy, niż Bóg: Ty widzisz, że jesteś głodny – Bóg jakby tego nie dostrzegał, bo… nie reaguje… Następnie pokazuje: sprowokuj Boga, zirytuje się na Niego i zrób Mu na złość! A na koniec wzywa wprost: zdradź tego nie-czułego, nie-pomocnego Boga; porzuć Go!

A Jezus odpowiada: jeśli wydaje Ci się, że widzisz lepiej, niż Bóg – zapytaj Go o zdanie, posłuchaj… Jeśli masz pretensje – wykrzycz je Bogu… Jeśli nie czujesz obecności Boga – zatęsknij za Nim!

To jest myśl: kiedy ostatnio zatęskniłeś za Bogiem?

© ks. Wojciech Pal

*  *  *

 Dzisiaj  rozważamy fragment z Ewangelii według św. Mateusza [Mt 4, 1-11]:

 Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. A gdy pościł już czterdzieści dni i czterdzieści nocy, poczuł w końcu głód.

Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem».

Lecz On mu odparł: «Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”».

Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na szczycie narożnika świątyni i rzekł Mu: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, napisane jest bowiem: „Aniołom swoim da rozkaz co do ciebie, a na rękach nosić cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”».

Odrzekł mu Jezus: «Ale napisane jest także: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”».

Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: «Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon».

Na to odrzekł mu Jezus: «Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”».

Wtedy opuścił Go diabeł, a oto przystąpili aniołowie i usługiwali Mu.

Ksiądz Wojciech Pal - góralMoja gwara jest raczej intuicyjna. Raczej ze słyszenia, z dzieciństwa - niż ze słowników i opowiastek. Raczej beskidzka - niż podhalańska.

Podziel się:
Więcej…

Liczba odwiedzin:

© 2009-2024 by GPIUTMD

Na górę strony