W kolejnych rozważaniach tego cyklu – po pochyleniu się nad rozróżnieniem i charakterystyką litości, współczucia i miłosierdzia w dziele „Drogi i bezdroża miłosierdzia” ks. Józefa Tischnera - chciałbym, abyśmy zajrzeli w karty Pisma Świętego w poszukiwaniu momentów, w których mowa o Bożym Miłosierdziu.

Warto wyjść od stwierdzenia, które może okazać się nie tylko kluczowe, ale i konieczne do powtarzania jak refren w tej części zamyśleń: całe Pismo Święte to Księga Miłości Boga do nas! W połączeniu z określeniem miłosierdzia jako jednego z rysów miłości okazywanej słabszym, potrzebującym pomocy – widać, że wiele razy Bóg mówi lub wprost pokazuje swoje Miłosierdzie względem nas. Począwszy od samego „początku” grzesznego człowieka, od wygnania z Raju i przede wszystkim: możliwości współpracy z Bogiem (w szukaniu Go i zwracaniu się do Niego) – człowiek obdarowywany jest przez Stwórcę miłosierdziem. Warto jeszcze dodać, iż sam człowiek nie byłby w stanie naprawić sytuacji powstałej po grzechu pierworodnym, ani po każdym kolejnym osobistym grzechu…

Podziel się:
Podziel się:

Ksiądz Wojciech Pal - góralMoja gwara jest raczej intuicyjna. Raczej ze słyszenia, z dzieciństwa - niż ze słowników i opowiastek. Raczej beskidzka - niż podhalańska.

Podziel się:
Więcej…

Liczba odwiedzin:

© 2009-2024 by GPIUTMD

Na górę strony