Zapraszam do posłuchania tutaj: https://anchor.fm/wojciech-pal

 Oraz tutaj:  

GODKA GÓROLSKA przeniesiona do archiwum prywatnego celem ochrony praw autorskich i późniejszego druku.

 

 *  *  *

 Moje propozycje do rozważania dzisiejszego fragmentu z Ewangelii:

 Jezus przestrzega, aby serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych. Zastanawiam się, o jaki ciężar chodzi? I o jaką lekkość?

I przychodzi mi do głowy obraz dzieci, które przystępując do pierwszej spowiedzi (a i niejednokrotnie wielu następnych) mówią o ciężarze, kamieniu który spada im z serca. I chyba Jezusowi chodzi o takie właśnie uczucie!

Dobrze jest zatem zastanowić się: co sprawia, że mi ciężar się pojawia na sercu. Nieraz mówimy: tak mi ciężko na sercu jakoś… Mamy na tę dolegliwość kropelki, tabletki, ćwiczonka rozluźniające i relaksujące… Nieraz i zdrowy spacer czy sen wystarczy. I sercu ulży. Nerwom.

A co, kiedy kłuje głębiej: w duszy? Wtedy jedynym skutecznym z medykamentów jest czuwanie i modlitwa. Czuwanie i modlitwa leczą duszę z ciężaru, z lęku, ze strachu, i z każdego innego usidlającego jak potrzask niepokoju i ciężaru.

 © ks. Wojciech Pal

*  *  *

 Dzisiaj  rozważamy fragment z Ewangelii według św. Łukasza [Łk 21, 25-28. 34-36]:

 Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga narodów bezradnych wobec huku morza i jego nawałnicy. Ludzie mdleć będą ze strachu w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi. Albowiem moce niebios zostaną wstrząśnięte. Wtedy ujrzą Syna Człowieczego, nadchodzącego w obłoku z mocą i wielką chwałą. A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie spadł na was znienacka jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi.

Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym».

Ksiądz Wojciech Pal - góralMoja gwara jest raczej intuicyjna. Raczej ze słyszenia, z dzieciństwa - niż ze słowników i opowiastek. Raczej beskidzka - niż podhalańska.

Podziel się:
Więcej…

Liczba odwiedzin:

© 2009-2023 by GPIUTMD

Na górę strony